Skip to content

2135 Eisenhower RoadToms River, NJ 08753

Built 1949

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Feb 9, 2010

Property Information

Block1083.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,084
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
40%
Improvement Value:$122,600
60%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,744+5.2%
2024$3,559-15.5%
2023$4,213+0.4%
2022$4,195+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 14533, Page 774

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 14090, Page 463

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 12223, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1949