Skip to content

2134 Patton RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 17, 2007

Property Information

Block1083.04
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,571
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
27%
Improvement Value:$197,100
73%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,919+5.2%
2024$4,675-7.9%
2023$5,075+0.4%
2022$5,053+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 13757, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1973