Skip to content

550 Roosevelt AvenueToms River, NJ 08753

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block1083.08
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,000
31%
Improvement Value:$155,300
69%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,085+5.2%
2024$3,883-0.8%
2023$3,913+0.4%
2022$3,896+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 11351, Page 1661

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 5129, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$9,700
DeedBook 4476, Page 731