Skip to content

2130 Dolly RoadToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$85,900
Last Sale Date
Jul 31, 2000

Property Information

Block1083.09
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage976
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
31%
Improvement Value:$150,600
69%
Total Assessment$219,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,999+5.2%
2024$3,801+0.2%
2023$3,795+0.4%
2022$3,778+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,900
DeedBook 10159, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1986