Skip to content

557 Bradley BlvdToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block1083.09
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,594
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
26%
Improvement Value:$231,900
74%
Total Assessment$312,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,698+5.2%
2024$5,416-11.9%
2023$6,145+0.4%
2022$6,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,594DeedBook 19037, Page 1089Recorded5/20/2022

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 4068, Page 351