Skip to content

2136 Dolly RoadToms River, NJ 08753

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jun 3, 2025

Property Information

Block1083.09
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage812
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
39%
Improvement Value:$120,800
61%
Total Assessment$198,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,620+5.2%
2024$3,441-3.3%
2023$3,557+0.4%
2022$3,541+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft812DeedBook 20038, Page 171Recorded6/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1952