Skip to content

2120 Leahy StreetToms River, NJ 08753

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block1083.10
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,373
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
38%
Improvement Value:$150,800
62%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,421+5.2%
2024$4,203-10.6%
2023$4,702+0.4%
2022$4,681+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,373DeedBook 19091, Page 1051Recorded7/7/2022

Property Sale

SaleMulti
$46,900
DeedBook 4225, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1954