Skip to content

511 Bradley BlvdToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2002

Property Information

Block1083.13
Lot1.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class45
Description1F2G
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage2,046
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
23%
Improvement Value:$277,900
77%
Total Assessment$360,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,572+5.2%
2024$6,247+1.9%
2023$6,132+0.4%
2022$6,105+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 10216, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1986