Skip to content

2106-6 Adams AvenueToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 27, 2023

Property Information

Block1083.14
Lot1
QualifierC0106
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,327
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
33%
Improvement Value:$163,100
67%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,427+5.2%
2024$4,208+37.5%
2023$3,061+0.4%
2022$3,048+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,327DeedBook 19448, Page 1039Recorded8/2/2023

Property Sale

Sale
$146,000
Sq Ft1,327DeedBook 19131, Page 57Recorded8/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1986