Skip to content

2111 Eisenhower RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2006

Property Information

Block1083.16
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage855
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
46%
Improvement Value:$101,200
54%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,391+5.2%
2024$3,223-13.4%
2023$3,720+0.4%
2022$3,704+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 5747, Page 528

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 4467, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1950