Skip to content

533 Coolidge AvenueToms River, NJ 08753

Built 1947

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 25, 2015

Property Information

Block1083.19
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage983
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
50%
Improvement Value:$83,300
50%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,028+5.2%
2024$2,879-30.3%
2023$4,128+0.4%
2022$4,110+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft983DeedBook 16205, Page 1068Recorded10/5/2015

Property Sale

SaleMulti
$21,500
DeedBook 3635, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1947