Skip to content

2113 Montgomery RoadToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$266,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block1083.19
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class18
Description2CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,500
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
24%
Improvement Value:$246,800
76%
Total Assessment$324,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,915+5.2%
2024$5,622+6.1%
2023$5,301+1.5%
2022$5,222+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 17968, Page 271Recorded7/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 12725, Page 1781

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 12275, Page 1557

Property Built

Built

Year Built: 1951