Skip to content

2111 Schoeberlein AvenueToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jul 31, 2020

Property Information

Block1083.20
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,848
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
20%
Improvement Value:$291,400
80%
Total Assessment$365,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,654+5.2%
2024$6,325-2.6%
2023$6,493+0.4%
2022$6,464+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 18009, Page 190Recorded8/14/2020

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 17203, Page 1663Recorded8/9/2018

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 14569, Page 754

Property Sale

SaleMulti
$249,900
DeedBook 11562, Page 1112

Property Built

Built

Year Built: 2003