Skip to content

548 Bradley BlvdToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Aug 11, 2017

Property Information

Block1083.21
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,344
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
23%
Improvement Value:$247,900
77%
Total Assessment$323,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,898+5.2%
2024$5,607+21.8%
2023$4,602+0.4%
2022$4,581+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 16839, Page 374Recorded8/16/2017

Property Sale

SaleMulti
$154,000
DeedBook 11683, Page 728

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4663, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1976