Skip to content

2118 Driscoll RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block1083.22
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,208
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
33%
Improvement Value:$154,400
67%
Total Assessment$230,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,196+5.2%
2024$3,988-10.7%
2023$4,464+0.4%
2022$4,444+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,208DeedBook 19634, Page 1289Recorded3/19/2024

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,208DeedBook 15974, Page 1830Recorded12/31/2014

Property Sale

SaleMulti
$191,000
DeedBook 13444, Page 1429

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 5056, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1950