Skip to content

2110 Dolly RoadToms River, NJ 08753

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block1083.23
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,425
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,000
26%
Improvement Value:$222,200
74%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,467+5.2%
2024$5,196-4.9%
2023$5,463+6.1%
2022$5,150+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,425DeedBook 20077, Page 555Recorded7/21/2025

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,425DeedBook 17995, Page 89Recorded8/5/2020

Property Sale

Sale
$256,000
DeedBook 14384, Page 1093

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 10275, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1999