Skip to content

560 Bradley BlvdToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jun 28, 1973

Property Information

Block1083.24
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
38%
Improvement Value:$132,200
62%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,882+5.2%
2024$3,690-3.9%
2023$3,840+0.4%
2022$3,823+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967