Skip to content

2112 Leahy StreetToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Mar 17, 1998

Property Information

Block1083.24
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage610
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
38%
Improvement Value:$113,300
62%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,320+5.2%
2024$3,156-0.6%
2023$3,174+0.4%
2022$3,160+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$28,500
DeedBook 5567, Page 891

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 4263, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1954