Skip to content

2107 Dorothy RoadToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$83,900
Last Sale Date
Oct 17, 1986

Property Information

Block1083.24
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,529
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
20%
Improvement Value:$318,700
80%
Total Assessment$396,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,224+5.2%
2024$6,867-3.7%
2023$7,132+0.4%
2022$7,100+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,900
DeedBook 4524, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1986