Skip to content

2108 Taylor RoadToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 28, 2020

Property Information

Block1083.26
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,364
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
21%
Improvement Value:$266,600
79%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+5.2%
2024$5,809+6.9%
2023$5,436+0.4%
2022$5,412+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,364DeedBook 17875, Page 1350Recorded5/4/2020

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 13902, Page 904

Property Sale

SaleMulti
$209,900
DeedBook 11209, Page 1536

Property Sale

SaleMulti
$1,000
DeedBook 10747, Page 1102

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$17,000
DeedBook 4461, Page 787