Skip to content

2155 South StreetToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 5, 2002

Property Information

Block1083.27
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,884
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
20%
Improvement Value:$317,100
80%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,213+5.2%
2024$6,856+31.6%
2023$5,210+0.4%
2022$5,188+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 11083, Page 224

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 3634, Page 717

Property Built

Built

Year Built: 1974