Skip to content

2118 Halsey RoadToms River, NJ 08753

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block1083.27
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9201

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,272
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$315,600
80%
Total Assessment$395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+5.2%
2024$6,848+22.5%
2023$5,591+0.4%
2022$5,567+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,272DeedBook 18662, Page 1250Recorded9/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 11196, Page 1580

Property Built

Built

Year Built: 1969