Skip to content

562 Holly Village LaneToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block1084.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,260
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
20%
Improvement Value:$330,000
80%
Total Assessment$413,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521+5.2%
2024$7,149+16.2%
2023$6,150+0.4%
2022$6,123+27.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,648DeedBook 16865, Page 1042Recorded9/11/2017

Property Sale

SaleMulti
$172,500
DeedBook 14520, Page 1690

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 10560, Page 1282

Property Sale

SaleMulti
$122,000
DeedBook 4623, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1956