Skip to content

549 Sica LaneToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block1084.02
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage784
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
40%
Improvement Value:$122,200
60%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,737+5.2%
2024$3,552-12.1%
2023$4,043+0.4%
2022$4,025+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 12792, Page 745

Property Sale

SaleMulti
$181,000
DeedBook 11882, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1960