Skip to content

555 Sica LaneToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Date
Oct 21, 1985

Property Information

Block1084.02
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,020
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
40%
Improvement Value:$124,600
60%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,780+5.2%
2024$3,594-10.8%
2023$4,028+0.4%
2022$4,010+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4432, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1960