Skip to content

561 Sica LaneToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 24, 2022

Property Information

Block1084.02
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
38%
Improvement Value:$133,300
62%
Total Assessment$216,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,939+5.2%
2024$3,744-11.9%
2023$4,251+0.4%
2022$4,232+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft864DeedBook 19103, Page 1729Recorded7/18/2022

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 12084, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1960