Skip to content

574 Holly Village LaneToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block1084.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage788
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
42%
Improvement Value:$117,400
58%
Total Assessment$202,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,686+5.2%
2024$3,504-7.6%
2023$3,790+0.4%
2022$3,773+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft788DeedBook 18413, Page 245Recorded4/12/2021

Property Sale

SaleMulti
$66,500
DeedBook 5597, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1960