Skip to content

543 Holly Village LaneToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$26,275
Last Sale Date
Jan 23, 1980

Property Information

Block1084.04
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage760
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
43%
Improvement Value:$92,300
57%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,974+5.2%
2024$2,827-16.1%
2023$3,369+0.4%
2022$3,354+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$26,275
DeedBook 3905, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1958