Skip to content

561 Holly Village LaneToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Date
Jun 21, 2069

Property Information

Block1084.04
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,229
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,000
38%
Improvement Value:$136,100
62%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,990+5.2%
2024$3,793-17.2%
2023$4,582+0.4%
2022$4,562+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,229DeedBook 20033, Page 1835Recorded6/6/2025

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 11324, Page 427

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 10444, Page 854

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5506, Page 199

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 4981, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1957