Skip to content

571 Holly Village LaneToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block1084.04
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,020
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
38%
Improvement Value:$135,500
62%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,979+5.2%
2024$3,782-8.0%
2023$4,111+0.4%
2022$4,093+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 17484, Page 1080Recorded5/29/2019

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 12397, Page 1968

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 10826, Page 1101

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 5562, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1953