Skip to content

519 Holly Village LaneToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Oct 12, 2007

Property Information

Block1084.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,054
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
38%
Improvement Value:$116,800
62%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,420+5.2%
2024$3,251-20.8%
2023$4,106+0.4%
2022$4,088+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 13883, Page 545

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 10901, Page 752

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 10624, Page 825

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 5290, Page 84

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3929, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1960