Skip to content

528 Sica LaneToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block1084.05
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,134
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
29%
Improvement Value:$174,400
71%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,469+5.2%
2024$4,248+5.3%
2023$4,033+0.4%
2022$4,015+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12737, Page 1430

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10643, Page 821

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1969