Skip to content

534 Sica LaneToms River, NJ 08753

Built 2005

Last Sale Price
$249,000
Last Sale Date
Oct 16, 2008

Property Information

Block1084.05
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,232
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
25%
Improvement Value:$209,700
75%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,112+5.2%
2024$4,859-5.9%
2023$5,163+0.4%
2022$5,140+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 14136, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 4675, Page 922