Skip to content

542 Alfred LaneToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$42,500
Last Sale Date
Jan 26, 1998

Property Information

Block1084.07
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,232
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
41%
Improvement Value:$123,800
59%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,820+5.2%
2024$3,632-16.4%
2023$4,344+0.4%
2022$4,325+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 5548, Page 93

Property Sale

Sale
$36,900
DeedBook 4099, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1955