Skip to content

554 Alfred LaneToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block1084.07
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,292
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
29%
Improvement Value:$217,800
71%
Total Assessment$307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,605+5.2%
2024$5,328-6.5%
2023$5,699+34.6%
2022$4,235+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,292DeedBook 18827, Page 640Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,118DeedBook 18474, Page 585Recorded5/13/2021

Property Sale

Sale
$140,100
DeedBook 11169, Page 720

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 5465, Page 415

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 5085, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1955