Skip to content

570 Alfred LaneToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2004

Property Information

Block1084.07
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,000
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
46%
Improvement Value:$101,000
54%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,405+5.2%
2024$3,237-22.4%
2023$4,173+0.4%
2022$4,155+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4539, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1955