Skip to content

588 Alfred LaneToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block1084.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,164
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
35%
Improvement Value:$156,400
65%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,378+5.2%
2024$4,161-7.7%
2023$4,509+0.4%
2022$4,489+86.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,164DeedBook 18470, Page 1620Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 16570, Page 692Recorded11/15/2016

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 15912, Page 568Recorded10/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959