Skip to content

584 Alfred LaneToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block1084.09
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,444
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
38%
Improvement Value:$137,000
62%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,024+5.2%
2024$3,826-18.6%
2023$4,699+0.4%
2022$4,679+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959