Skip to content

1804 Shady LaneToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$170,250
Last Sale Date
Feb 5, 2013

Property Information

Block1084.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,270
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
35%
Improvement Value:$154,000
65%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,334+5.2%
2024$4,120-7.9%
2023$4,471+0.4%
2022$4,452+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,250
DeedBook 15440, Page 728

Property Sale

Sale
$26,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967