Skip to content

587 Montana DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 19, 2025

Property Information

Block1084.11
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,052
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
22%
Improvement Value:$297,800
78%
Total Assessment$381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,953+5.2%
2024$6,609+16.1%
2023$5,694+0.4%
2022$5,669+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft2,052DeedBook 20113, Page 735Recorded8/26/2025

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,052DeedBook 19212, Page 501Recorded11/1/2022

Property Sale

Sale
$230,500

From:

To:

Sq Ft2,052DeedBook 15713, Page 1997Recorded12/23/2013

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 3856, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1971