Skip to content

1515 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2001

Property Information

Block1085.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage5,120
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,000
29%
Improvement Value:$546,000
71%
Total Assessment$768,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,985+5.2%
2024$13,294-5.1%
2023$14,003-15.6%
2022$16,600+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970