Skip to content

47 First BaywayToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$453,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block1085.03
Lot12.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
Description1864
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,864
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
22%
Improvement Value:$322,000
78%
Total Assessment$414,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,539+5.2%
2024$7,166+8.5%
2023$6,603+0.4%
2022$6,574+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$453,000
Sq Ft1,864DeedBook 19341, Page 1819Recorded4/3/2023

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,864DeedBook 16989, Page 225Recorded1/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 16477, Page 1851