Skip to content

44 Second BaywayToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Jan 14, 2015

Property Information

Block1085.03
Lot18.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1B
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,088
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
34%
Improvement Value:$177,100
66%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,900+5.2%
2024$4,658-1.2%
2023$4,717+0.4%
2022$4,696+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$112,500

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 15989, Page 1663Recorded1/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1946