Skip to content

50 Second BaywayToms River, NJ 08753

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block1085.03
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage522
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
47%
Improvement Value:$99,800
53%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,402+5.2%
2024$3,234+3.8%
2023$3,116+0.4%
2022$3,103+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$86,400

From:

To:

Sq Ft522DeedBook 16317, Page 543Recorded2/17/2016

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 10295, Page 1940

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 4373, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1946