Skip to content

35 First BaywayToms River, NJ 08753

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block1085.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage952
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
38%
Improvement Value:$152,600
62%
Total Assessment$247,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,509+5.2%
2024$4,286+1.1%
2023$4,241+6.8%
2022$3,972+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft952DeedBook 19988, Page 288Recorded4/22/2025

Property Built

Built

Year Built: 1950