Skip to content

9 First BaywayToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Jun 27, 2006

Property Information

Block1085.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage974
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
38%
Improvement Value:$166,300
62%
Total Assessment$268,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,886+5.2%
2024$4,644+20.1%
2023$3,868+0.4%
2022$3,851+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$259,900
DeedBook 13238, Page 1671

Property Sale

SaleMulti
$41,500
DeedBook 3838, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1977