Skip to content

32 Third BaywayToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 28, 2021

Property Information

Block1085.05
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage693
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
40%
Improvement Value:$139,700
60%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,274+5.2%
2024$4,063+15.1%
2023$3,530+0.4%
2022$3,514+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft693DeedBook 18667, Page 308Recorded9/8/2021

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft693DeedBook 18665, Page 586Recorded9/7/2021

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft693DeedBook 17998, Page 182Recorded8/6/2020

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 14621, Page 488

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12967, Page 651

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 5023, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1955