Skip to content

22 Third BaywayToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block1085.06
Lot18.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,137
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
35%
Improvement Value:$171,000
65%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,826+5.2%
2024$4,587+2.5%
2023$4,474+0.4%
2022$4,454+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,137DeedBook 19087, Page 126Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,091DeedBook 18887, Page 437Recorded1/31/2022

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 11619, Page 1415

Property Built

Built

Year Built: 1965