Skip to content

18 Third BaywayToms River, NJ 08753

Built 2004

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block1085.06
Lot18.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,604
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
23%
Improvement Value:$304,600
77%
Total Assessment$395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+5.2%
2024$6,848+15.3%
2023$5,937+0.4%
2022$5,911+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,604DeedBook 19322, Page 1288Recorded3/13/2023

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 12039, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 11569, Page 34