Skip to content

10 Third BaywayToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$92,000
Last Sale Date
Mar 2, 1998

Property Information

Block1085.06
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,040
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
34%
Improvement Value:$180,200
66%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,993+5.2%
2024$4,746+24.7%
2023$3,808+0.4%
2022$3,791+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5554, Page 636

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4785, Page 858

Property Built

Built

Year Built: 1988